Šachy s ypsilonom :-) Druháci!

Hráme šachy a ja hľadím „doblba“. Mysľou som stále v škole. Čo len vymyslieť, aby sme zvládli ypsilony? „Už to mám!“ víťazoslávne sa usmievam nad prehratou partiou. Spoluhráč nechápe, ale ja som šťastná… teším sa nápadu v hlave:

Na trénovanie písania i,í/y,ý po tvrdých a mäkkých spoluhláskach, sa zíde aj šachovnica! Jasné. Deti nazvali hru ŠACHY S YPSILONOM! Ako na to?

Hrajú dvaja hráči (alebo dvojica a dvojica). Sedia oproti sebe. Na stole šachovnica. Na jej koncoch má každý umiestnené svoje 4 figúrky, označené: i, í, y, ý.

ŤAH vyzerá takto: protihráč ti ukáže lístok so slovom, v ktorom treba doplniť SPRÁVNE i. (Odpoveď je pritom skrytá na tom istom lístku, pod jeho palcom.) Ak si doplnil správne, posúvaš figúrku. Ak nie, ide protihráč.

Vyhráva ten, kto prvý dopraví všetky 4 figúrky na druhú stranu hracieho poľa (ako keď sa hrá „Dáma“). POZOR! Krok môže urobiť len figúrka, ktorá bola správne doplnená v slove. Jeden krok rovno alebo šikmo. Ak bude možnosť spoluhráčovu figúrku preskočiť, je to dovolené.

Môže sa stať, že figúrku, ktorú máš posunúť, už máš na druhej strane. Vtedy sú dve možnosti (podľa toho, ako sa dohodnete):

1.ťažšia: nič sa nedeje, hrá sa ďalej

2.ľahšia: namiesto toho posúvam akúkoľvek ďalšiu svoju figúrku.

LÍSTKY SO SLOVAMI, HRACIE POLE, aj figúrky máš TU>>>

VIDEO, ako hru hrať, je TU>>>

!OBMENA!

Hra sa dá rovnako dobre využiť aj pri nácviku VYBRANÝCH SLOV. Na lístky dáme slová, vybrané aj nevybrané, v ktorých treba doplniť i, y, í, ý.

Veľa zábavy pri tréningu pravopisu!

Ďalšie tipy pre školákov a ich učiteľov sú tu:

web www.janavlcanova.sk– jaganky zadarmo
fb jagana school– pridaj sa, lajkuj, zdieľaj
you tube jagana school– prihlás sa na odber

ĎAKUJEM!

Jana Vlčanová
Učím, a tiež učím sa. Všestrannosť beriem ako dar. Túžim sa podeliť s tým, čo už viem. Píšem BLOG>> a som autorkou viacerých EBOOK-ov>>. Nájdeš ma aj na fb, pod názvom Jagana school
Komentáre