Čo môže urobiť rodič pre svojho prváka?

Náhodou som  začula rozhovor dvoch mamičiek. Boli zúfalé, čo robiť s prváčikmi. Majú bodrel, škaredo píšu, nevedia sa sústrediť…atď. Ani si to neuvedomujeme, ale vinu na tom mnohorazy nesieme my, rodičia. Chcem pomôcť s tým, čo viem.  Ako učiteľka troch generácií prvákov, aj ako mama. Niekoľko tipov z praxe:

1 MENEJ JE VIAC

Keď má dieťa veľa vecí, rozptyľujú ho. Má neporiadok a stres. Z hľadania. Stačí mu pár základných, ale zato KVALITNÝCH VECÍ. Ktoré? Pevná aktovka najlepšie s jednou priehradkou  na dve ramená, zošity a knihy na jeden deň, jednoduchý peračník a v ňom:

  •  mäkká ceruzka, lebo zanecháva ľahko stopu
  •  plniace pero, neskôr, keď sa zlepší úchop
  •  pastelky hrubé trojhranné odolné voči lámaniu, zo začiatku stačí 5 základných farieb
  •  guma

Trh ponúka rôzne druhy dosiek, strúhadiel, fixiek, vyskakovacích pier… NEDAJTE SA OKLAMAŤ, nič z toho vaše prváča nepotrebuje. Veľa vecí  mu len komplikuje život na hodine. Keď to veľmi chce, kúpte mu to trebárs, ale nechajte doma.

2 PRÍPRAVA PRVÁKA DO ŠKOLY

Nemôžete od prváka  chcieť, aby bol samostatný. On to nevie. Nevie, ČO a AKO má urobiť. Ak mu ukážete ako na to, raz mu to pôjde. Ako na to? Takto:

Všetko robte SPOLU! Vyberte celý obsah tašky. Vysypať odpadky a omrviny.

Dajte si pred seba rozvrh hodín. Pozrieme, čo máme zajtra prvú hodinu. Čo na ňu priamo potrebujem? Knihu, zošit, PZ. Skontroľujem. Opýtam sa dieťaťa, pokiaľ v knihe prišli, porozprávam sa o tom, poprípade DÚ dám dieťaťu dopísať. Položíme všetko spolu na ľavý okraj stola.

Pozrieme, čo máme druhú hodinu. Čo na ňu priamo potrebujem? Knihu, pracovný zošit, zošit. Kontrola. Položíme hneď vedľa predchádzajúcej kôpky… tak prídem až k poslednému predmetu dňa.

Všetky pripravené knihy a zošity si dieťa samo vkladá do tašky.

Skontrolujeme peračník. Zastrúhame pastelky a ceruzku. Naplníme pero.

3 PÍSANIE

Ťukanie do klávesnice alebo mobilu nikdy nenahradí to, čo dáva človeku písanie. Písanie pomáha rozvíjať mozog. Spája sa v ňom telesno (ruka a prsty) s duševným(vôľa, rozum a cit). Preto je jednou z najdôležitejších činností prváka.

Písanie je preňho veľmi ťažké. Ako asi? Urob si malý test pre pochopenie svojho prváčika. Ak si pravák, vezmi si pero do ľavej ruky a skús písať…  Nedarí sa? Vidíš, to je presne to, čo tvoje prváča zažíva! Ono ešte nemá rozvinuté jemné „písacie svaly“ na ruke a prstoch. Úchop pera je neohrabaný a necitlivý, aj keď sa dieťa snaží…

Preto prvé mesiace v škole prváča trénuje len čiary, oblúky, vlnky… tvary, ktoré sú prípravou na písmená. Toto obdobie mnohí rodičia podceňujú…“veď ešte nič nerobia len čmáranice“.. to nie je pravda. Žiadajte od dieťaťa kvalitu, nie kvantitu. Nech urobí len jeden riadok, ale POMALY a PRESNE! Doprajte mu kľud pri práci. Na stole nech má len zošit a ceruzu. Nič viac.

Ak neskôr začne dieťa písať celé slová, je dobré si povedať slovo nahlas a po slabikách a potom po slabikách aj písať. Vrátane dĺždňov a mäkčeňov. Je to dobrá investícia do budúcna. Bude písať rýchlo a bezchybne. Nebude sa musieť vracať k napísanému.

4 SEDENIE

Skúste si vy sadnúť tak, že máte nohy vo vzduchu a lakeť mimo stola. A teraz niečo napíšte pekne. Dá sa to? Tak prečo to dovolíte svojim deťom?

Je úplne jedno, či dieťa píše v kuchyni alebo za luxusným písacím stolom. Dôležité je sedenie, aby malo OBE NOHY NA ZEMI. Ak máte vysokú stoličku, podložte mu šamlík, aby stehná a lýtka boli približne v pravom uhle. LAKTE nesmú visieť mimo stola. Zasunúť stoličku. Ľavá ruka slúži na PRICHYTENIE ZOŠITA, pravá píše. (U ľavákov opačne.) Zošit mierne naklonený. Svetlo a ticho! Chváľte, ak je začo.

5 ČÍTANIE

Najdôležitejšia vec! Svetlo a ticho! Vypnúť televízor a rádio. Odmenou bude váš budúci inteligent..

Pri čítaní platia tie isté pravidlá, čo sa týka sedenia, ako pri písaní. Nohy na zemi, lakte na stole, jedna ruka pridržiava šlabikár, druhá UKAZOVÁKOM prechádza po písmenkách. Ukazovák tam musí byť. Nebojte sa, časom sa ho zbavíme..

Najčastejšou chybou je DVOJITÉ ČÍTANIE. To je vtedy, ak sa dieťa viackrát vracia dozadu k prečítanému, aby sa opravilo, alebo porozumelo…atď. Nie je to správne. Ako tomu predísť?

Rozdeľte slová v šlabikári slabunko ceruzkou na slabiky. Nech dieťa číta radšej veľmi POMALY A PO SLABIKÁCH, ale sa nevracia, ako by malo čítať RÝCHLO a ZBRKLO stále očami behať po slove sem a tam.

Uvedomenie si zmyslu prečítaného je ďalší krok. Debatujte o prečítanom, aby dieťa videlo zmysel v tom, s čím sa tak morduje… Perfektné na nácvik „čítania s porozumením“ sú komiksy.

6 MATEMATIKA

Prvák počíta manipuláciou s predmetmi, alebo aj vlastným telom. Úplne najšikovnejšie sú prsty. Nechajte ho nech ich stále používa! Cvičením sa mu príklady tak zautomatizujú, že raz s prstami prestane, nebojte sa.

7 INÉ

Napríklad oblečenie. Aj tým môžete dieťaťu pomôcť. Malo by byť jednoduché a poddajné. Bavlna. Keď vieme, že má v ten deň telesnú výchovu a bude sa prezliekať, vynechajte zbytočné vrstvy, pančuchy, traky, vesty…atď.

Nestresujte so šnúrkami, radšej kúpte tenisky na suchý zips a šnúrky trénujte počas prázdnin! Prezúvky? Žiadne šľapky ani sandále. Najlepšie sú klasické celé detské papučky. Deti chodia v škole po schodoch, naháňajú sa. Predídete tým úrazu.

Strava. Mnohé deti neraňajkujú. Často je ich prvé jedlo desiata. Je to chyba. Stačil by na raňajky len jeden rožok, alebo keks+ pitie. Na prvých dvoch hodinách sa obyčajne preberie najviac. Nalačno je to bieda. Ak dieťaťu koluje v krvi energia z raňajok, sú jeho výkony omnoho lepšie.

Školský obed je nevyhnutnosťou. Dieťa sa v jedálni nielenže naje, ale sa tam učí spoločensky správať a správne používať príbor…atď.

Režim spánku, televízor a PC. Dohliadnite na to. Neuspokojte sa s tým, že „aké je dieťa dobré, keď pri tej obrazovke sedí, nech len sedí..“ Radšej mu ukrojte z voľného času v podobe pohybových krúžkov, kde je pod dozorom a v kolektíve, ako by malo byť dieťa samé, vystavené NÁSILIU a SMETIAM v médiách.

8 KOMUNIKÁCIA

Informujte sa o všetkom. Komunikujte s učiteľom, s dieťaťom, rodičia medzi sebou. Zapájajte sa do života školy. Ponúknite pomoc  a navrhnite riešenia. Počúvajte. Nie za chrbtom, ale z očí do očí! Predídete tým nedorozumeniam a nevraživosti a v konečnom dôsledku pomôžete tak svojmu dieťaťu. Tešte sa napriek prekážkam. Tento prvácky čas je krásny.

VEĽA RADOSTI S VAŠÍM  POKLADOM 🙂

Ďalšie tipy pre školákov a ich učiteľov sú tu:

web www.janavlcanova.sk– jaganky zadarmo
fb jagana school– pridaj sa, lajkuj, zdieľaj
you tube jagana school– prihlás sa na odber

ĎAKUJEM!

Jana Vlčanová
Učím, a tiež učím sa. Všestrannosť beriem ako dar. Túžim sa podeliť s tým, čo už viem. Píšem BLOG>> a som autorkou viacerých EBOOK-ov>>. Nájdeš ma aj na fb, pod názvom Jagana school
Komentáre