Pri kolíske princa

„Narodil sa princ George z Cambridge!“ oznamovali titulné stránky všetkých denníkov, zvonili kostolné zvony a vzduch bol akýsi veselší… a ja som sa práve vtedy vtedy ocitla v Cambridge. Pripadala som si ako v rozprávke O Šípkovej Ruženke. „Nie, to nie je rozprávka a ja nie som sudička“ štipla som sa do líca a vykročila do ulíc za anglickým dobrodružstvom..

Vždy som túžila ísť do Cambridge, alebo Oxfordu. Dve najznámejšie univerzitné centrá na svete snáď ani nemusím predstavovať. Ale nechcela som sa tu ocitnúť len ako výletník, nie! Snívala som po tomto:

Fotografia0177Fotografia0204

Ubytovať sa ako študent, jesť v študentskej jedálni, stretávať sa so študentami z celého sveta, nielen na chodbe univerzity, môcť spoznať svetoznámych odborníkov, ktorí tam pôsobia ako profesori…Vedela som, že tento sen je príliš nereálny pre mamu dvoch detí a zároveň učiteľku angličtiny. Ale predstavte si…splnilo sa mi to!

Vďaka eurofondom, trávila som dva týždne na kurze pre učiteľov v Cambridge. Doobeda prebiehalo vyučovanie na prestížnej univerzite, poobede rôzne workshopy, výlety. Hurá! Mohla som:

Spievať  karaoke s Talianom a Španielkou „Hej Jude“.

Rozoberať pri raňajkách „Velvet revolution“ s Poliakom a „Hiroshima museum“ s Japonkou.

S učiteľmi z Číny a Honkongu  ísť na študentské divadlo „Romeo and Juliet“ do univerzitnej záhrady.

Zahrať sa „Cricket a Crocket“ s Turkyňou zaodetou v tradičnom kroji.

Zahučať si „Slovenské mamičky“ s ďalšími Slovenkami na rieke Cam.

Mix kultúr a národností… Ak sú ľudia „normálni“, tak je takéto spoločenstvo úžasné!

Fotografia01761012250_197811407047778_707768070_n

Pádlovanie  popod mosty na rieke Cam, dáva príležitosť obzrieť si areáli jednotlivých škôl zvnútra.

Všetky pozemky v centre mesta sú vlastníctvom jednotlivých colleges. Cambridge Univerzity je len jedna a zastrešuje 31 colleges. Každé college je samostatné, väčšina z nich má 400-800 ročnú históriu, sú to uzatvorené hradiská, v ktorých sú študenti ubytovaní.

Každé college má svoju nádhernú  starobylú jedáleň, knižnicu, kaplnku a záhradu. Je tu istota, študent dostane za vysoké školné aj kvalitnú výučbu. Každý má svojho „tútora“, čo je naslovovzatý odborník v určitej oblasti.

Tútor zadáva študentovi pracovné úlohy, dáva mu priestor samostatne myslieť. Študenti využívajú všetky najnovšie dostupné informácie z celého sveta. Avšak nie je dôležité informáciu vedieť spamäti. Podstatné je aplikovať ju do praxe a „vytvoriť“ čosi nové a osobité. Zanechať stopu v prospech ľudstva.

1175557_684463154917020_1233549850_nFotografia0203

Niet divu, že väčšina Nobelových cien bola udelená práve študetom Cambridge a Oxfordu. Za vstupné môžete ísť dovnútra príklad Jonson´s College, King´s College. Niektoré college sú však pre verejnosť neprístupné, napríklad Trinity  College, kde študovali Isaac Newton, Charles Darwin, ale aj Princ Charles.

Fotografia0197Fotografia0300

Hm, to bolo čosi! Stáť pri laboratóriu, kde Watson a Crick prvýkrát ukázali svetu molekulu DNA! Vidieť tabuľu so vzorcami, ktoré vlastnoručne zapísal Einstein, keď robil prednášku študentom v Cambridge po tom, ako dostal Nobelovu cenu za svoju Teóriu relativity… atď.

Fotografia0253Fotografia0244

Dalo by sa veľa popísať, ale podstatné je jedno. Že sny sa plnia, že väčšina túžob je realizovateľných. Že treba myslieť a hýbať sa celosvetovo. Že jazyk, schopnosť komunikovať a dorozumieť sa ním, je k tomu veľmi potrebný. Držím palce všetkým, ktorí sa snažia realizovať, vycestovať, aby opäť prišli domov a priniesli „čerstvý“ vzduch.

Chceš dostávať moje najnovšie článočky?

Daj LIKE v hlavičke funpage www.facebook.com/jagana.school/

Ak chceš vedieť viac, tu je adresa webu www.janavlcanova.sk

ĎAKUJEM!

Jana Vlčanová
Učím, a tiež učím sa. Všestrannosť beriem ako dar. Túžim sa podeliť s tým, čo už viem. Píšem BLOG>> a som autorkou viacerých EBOOK-ov>>. Nájdeš ma aj na fb, pod názvom Jagana school
Komentáre