Keď to „fičí“ aj bez pani učiteľky :-)

Tiež miluješ tie chvíľky, keď všetko ide v triede ako po masle? Že deti majú činnosť, pracujú ako včeličky, a ty sa na to len nadšene dívaš? Ja veľmi.

Dnes vám posielam fantastickú vec! Je to hra pre deti, ktoré sa práve naučili čítať a potrebujú si potrénovať POROZUMENIE ČÍTANÉHO textu.  Žiaci si ju okamžite obľúbili. Vyskúšaj!

Nazvali sme si ju REŤAZOVKA. Vhodné pre druhákov až štvrtákov na hodinu slovenčiny. Ale už som to hrala aj s ôsmakmi na angličtine, a super… Aha: 20861766_125054681458662_6140447114760580516_o

Hrá sa to takto:

Deti si na začiatku hry náhodne vylosujú lístky s vetami. Lístky si môžu vyťahovať z mikulášskej čiapky, z vianočného darčeka, alebo z veľkonočného vajíčka (podľa sviatku). Musíš mať presne toľko viet, koľko je žiakov.

Na každom lístočku je jedna veta. Vety navzájom na seba nadväzujú.. Každý žiak si v tichosti prečíta vetu, ktorú si vylosoval. Hra sa začína tak, že učiteľ  TLESK– ne.

Na jednom z rozdaných lístočkov bolo napísané: Ak učiteľ tleskne, POSTAV SA! Dieťa, ktoré malo na svojom lístku túto vetu, urobí, čo sa od neho žiada, lebo učiteľ práve tleskol.

Na ďalšom lístočku bolo napísané: Ak sa niekto postaví, OTVOR dvere! Dieťa, ktoré malo toto napísané na lístočku, to urobí..

Na ďalšom lístku bolo: Ak niekto otvorí dvere, ZATVOR ich! Dieťa, ktoré malo toto na lístku, to vykoná..

Iné dieťa z triedy si vylosovalo toto: Ak niekto zatvorí dvere, choď pred tabuľu a ZAKRIČ spolužiakom: „Vitajte v škole!“

Ďalší mal na lístku toto: Ak niekto zakričí „vitajte v škole“, choď za ním a PODAJ MU RUKU!

A tak ďalej.. Až kým sa nepríde na posledný príkaz. Chápeš? Tým, že vety na seba nadväzujú, žiaci dychtivo čakajú čo bude ďalej a sledujú reťazovú hru. (Ešte taký detail: na začiatku sa dohodneme, že ak žiak splní úlohu z lístka, sadne si späť na svoje miesto v lavici. Až potom hra pokračuje ďalej…)

Najlepšie na tom je, že sa učíme, hráme a všetko „fičí“ bez učiteľovho pričinenia 🙂

Ak sú žiaci druháci, vety by mali byť jednoduché. Čím sú starší, môžeme pridávať na obtiažnosti. No a štvrtáci si samozrejme vedia  vymyslieť aj svoje vlastné vety. Zakomponujú tam nápady, nad akými  normálne žasneš… Humor v priamom prenose!

Dvadsať mojich lístočkov si stiahni TU ak chceš>>>

Verím, že časom budeš mať svoje vety, špecifické pre tvojich žiakov. Napíš mi, ako vám to v triede vyšlo. Či sa to podarilo hneď na prvýkrát, alebo až na tretí..

Ak ich bude hra baviť, môžete si ju celú zopakovať znovu, ale SPOMALENE ako slimáci, alebo ZRÝCHLENE ako v groteske. To už len bude zábava!  Dozdivenia 🙂

Ďalšie tipy pre školákov a ich učiteľov sú tu:

web www.janavlcanova.sk– jaganky zadarmo
fb jagana school– pridaj sa, lajkuj, zdieľaj
you tube jagana school– prihlás sa na odber

ĎAKUJEM!

Jana Vlčanová
Učím, a tiež učím sa. Všestrannosť beriem ako dar. Túžim sa podeliť s tým, čo už viem. Píšem BLOG>> a som autorkou viacerých EBOOK-ov>>. Nájdeš ma aj na fb, pod názvom Jagana school
Komentáre