Behačka :)

„A ty nevieš poďakovať?“ „A ty nevieš poprosiť?“ „ Ani si sa neospravedlnil!“ Koľkokrát si už počul podobné vety? Adresované deťom v tvojom okolí… Je to smutné. Pre dieťa nepríjemné. Cíti sa ako na skúške. Nevyhovel, a možno ani netuší, prečo…

„Ďakujem, prosím, nech sa páči, prepáč…  ahaáá, toto mám používať? A dospelí v mojom okolí to prečo nehovoria?!“ Povedal by vyspelý pubertiak:) Lenže malé dieťa vám to nepovie. Všetko vníma intuitívne. Je len na nás, či mu pomôžeme nasávať to pravé orechové pre život. Osobným príkladom!

Pravidlá slušnosti sú stále aktuálne. Áno! Zdvorilostných fráz v bežnej komunikácii nikdy nie je dosť. Vyjadrujeme nimi úctu druhému človeku. Oživiť tieto základné prejavy slušnosti a dostať ich do podvedomia detí, je potrebné. Aj v škole.

Danú aktivitku mám z hodín angličtiny. Učila som takto anglické frázy…  Ale povedala som si, prečo to neskúsiť aj na slovenčine. Ovocie aktivity už vidím. Deti sú podivuhodne slušnejšie 🙂

Ako na to? Frázy, slová, alebo vety, ktoré chcem dať do pozornosti žiakov, vytlačím na formát A4. Každú vetu zvlášť. (max 10 ks) Papiere s vetami rozmiestnim po celej miestnosti a pripevním na viditeľné miesto (pr. na stenu, do výšky asi 1 m).

Žiakov si rozdelím do dvojíc. Každá dvojica má svoje číslo. Pr. dvojica 1, dvojica 2, dvojica 3…atď. Dvojice postavím na čiaru v zadnej časti miestnosti.

Začíname. Poviem nejakú z fráz, ktoré visia na stene. VŠETCI žiaci musia nahlas celú frázu zopakovať. Ako to hovoria, už si očami hľadajú, kde presne je tá fráza zavesená, ale stále stoja na čiare.

Potom tlesknem (alebo cinknem) a poviem dve čísla. To sú čísla dvoch dvojíc. Tie dve dvojice majú vyštartovať a čo najrýchlejšie dobehnúť na miesto, kde visí spomenutá fráza. Vyhráva dvojica, ktorej OBAJA ČLENOVIA, sa dotknú frázy skôr.

INŠTRUKTÁŽNE VIDEO je tu>>>

Vyššie uvedený krok hry sa stále opakuje, až kým sa frázy nedostanú žiakom do krvi. Pozor! Aby bola hra spravodlivá, je dobré, aby si počas hry učiteľ zapisoval nielen body za víťazsto. Ale aj koľkokrát dal ktorej dvojici šancu. Počet výbehov pre každú dvojicu by mal byť rovnaký, samozrejme.

Podklady k hre na nájdeš TU>>> 

ale aj tabuľku pre učiteľa na hru pri akýchkoľvek frázach, angličtinaáríí!

Veľa radosti v behanici! Dobehania 🙂

web www.janavlcanova.sk>> 
fb jagana school>>
you tube jagana school>>

 

 

Jana Vlčanová
Učím, a tiež učím sa. Všestrannosť beriem ako dar. Túžim sa podeliť s tým, čo už viem. Píšem BLOG>> a som autorkou viacerých EBOOK-ov>>. Nájdeš ma aj na fb, pod názvom Jagana school
Komentáre